Uzman Klinik Psikolog Kevser Baysal • 5 Mart 2024 • 5 dakikada okunabilir

Oyun Terapisi

Anne rahmin de oluşmaya başlayan çocukla birlikte ebeveynlik iç güdüleri de oluşmaya başlamaktadır. Çocuğun dünyaya gözlerini açmasıyla ise yeni sorumluluklar da hemen arkasından gelmektedir. Ebeveynlerin de en çok endişelendiği nokta ise çocukları için kusursuz ebeveyn olma çabasıdır. Ne yazık ki doğruların ve yanlışların olduğu hayatın içerisinde diğer sorumluluklarını da yerine getirmeye çalışırken kusursuz ebeveyn olmak çok da mümkün değildir. Bazı durumlarda ise ebeveyn çocuğu için yararlı olabilecek alışkanlığı kazandırmaya çalışırken olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin çocuğa sınır koyarken farkında olmadan gereksiz ve fazla sınır koymaktan dış dünyadan ilişkisi koparılabiliyor. Çocukta oluşan bu gibi durumlarda (alt ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, kardeş kıskançlığı, öz güven eksikliği, okul sorunları, davranış sorunları vb.) bir uzman tarafından yardım almaya ihtiyaç duyulabilmektedir.

Çocuklar yetişkinler gibi sorunlarını rahat bir şekilde dile getiremezler. Çünkü kelime hazneleri ve bilişsel becerileri yetişkinler kadar gelişmiş olmamaktadır. Çocuklar bizle oyun aracılıyla iletişim kurmaya çalışırlar. Yani çocuğun dili oyundur kelimeleri ise oyuncaklarıdır. Oyun, çocukların sosyal ilişkiler kurmasına ve bilişsel becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Özellikle ekran başında çok vakit geçiren çocuklarda sosyal ilişki kurma zorluğu gözlemlenebilir. Oyunlar, zihinsel becerilerin kullanımını teşvik ederek bilişsel gelişime katkı sağlar. Oyun, çocuğun duygusal, fiziksel ve dil gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda terapötik bir işlev de görür. Çocuklar, oyun sırasında duygularını deneyimler ve ifade ederken aynı zamanda motor becerilerini geliştirirler. Ayrıca, iç dünyalarındaki korku ve çatışmaları oyun yoluyla dışa vurarak rahatlama yaşarlar ve bu sayede çocuk oyun odasında oyunlar oynayarak iyileştirici bir süreçten geçmiş olurlar. Yani çocuk oyun oynadıkça iyileşir. Psikologlar, bu iyileştirici gücü kullanarak Oyun Terapisi adlı bir bilimsel alanı geliştirmişlerdir.

Oyun terapisi 2-10 yaş arasında olan çocuklar için yapılandırılmış bir oyun terapi odasında alanında uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. Çocuk merkezli oyun terapisi, Deneyimsel oyun terapisi, Gelişimsel oyun terapisi, Kukla oyun terapisi, Kum oyun terapisi, Theraplay gibi çocuğun tarzına ve sorununa yönelik farklı ekoller oyun terapisi altında geliştirilmiştir. Oyun terapisi çocuğun kendi içsel dünyasına açılan bir kapının olduğunu fark etmesini sağlayan önemli bir araçtır. 
Unutmayalım kuşlar uçar, balıklar yüzer çocuklar oyun oynar.
 

oyun-terapisi-2

Not: Bu içerik yalnızca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve terapi sürecinin yerini kesinlikle tutmaz. Psikolojik durumunuzu yönetme süreciniz yorucu ve zor geçiyor ise lütfen profesyonel yardım almayı hedefleyin.

Yazar: Emre Akkaş 
Düzenleyen: Kevser Baysal, Uzman Klinik Psikolog