Klinik Psikolog Kevser Baysal • 11 Ocak 2021 • 4 dakikada okunabilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Birçok ebeveynin çocuklarına tuvalet eğitimi verirken zorlandığını gözlemlemek mümkün. Genellikle ortalama olarak 24 ay ile 36 ay arası olan çocukların tuvalet eğitimine hazır oldukları saptanmıştır. Unutmamak gerekir ki burada çocuk özerkliğe bir adım daha yaklaşmıştır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

   Tuvalet eğitimi konusunda birden fazla önemli nokta vardır. Birinci önemli nokta, çocuğun fizyolojik olarak    tuvalet eğitimine hazır olması gerekir. Süreç kas gelişimiyle ve zihinsel durumlarıyla ilgilidir.  Bu kasların koordine olmasıyla alakalıdır. Çocuğun yürümesi, zıplaması, hareket koordinasyonu bedenin bu sürece hazır bulunması ile ilgilidir. Ebeveyn, çocuğun tuvaletini tutma erteleme durumunu çocuğun bezi ile kontrol etmelidir. Çocuğa sorarak değil kendi gözlemleriyle süreci ilerletmesi gerekir. Çocuklar kakasını yaptığında koltuk veya perde arkasına gitmesi mahremiyeti duygusunun geliştiğini gösterir. Hazırlık için önemli bir kriterdir. Çocuğunuz gizlenme ihtiyacı duyduğunda kakanı yaptın mı? gibi sorular yöneltmek yerine mahremiyetine saygı gözeterek beklenmelidir. Bir diğer kriter de çocuk kakasını yaptığında temizlenme ihtiyacı hissedecektir. Davranış olarak üstünü çıkarmaya çalışacaktır. Bu süreçte çocuğa üstünü çıkarması için zaman vermek gerekir. Bu alışkanlığı edinmeden tuvalet eğitimini kazanması çok mümkün olmayacaktır. Altını ıslattığında veya kakasını yaptığında rahatsız olmuyorsa bu tuvalet eğitimine hazır olmadığının göstergesidir. Sabırlı olmak gerekir. Bir diğeri ise çocuğun bezi çıkarıldığında kuru kalma süresi de oldukça önemlidir. Eğer 15 dakika kuru geziyorsa bu da hazır olduğunun göstergesidir. Benimle birlikte tuvalete girmek istiyor ne yapamam gerekir gibi sorular zihninizde dolaşabilir. Burada mahremiyet oldukça mühimdir. Çocuğunuz sizinle birlikte tuvalete girmek istediğinde izin vermemelisiniz. Çocukların taklit yetenekleri evet yüksektir fakat mahremiyeti gözetmek gerekir. Bunun yerine kıyafetlerinizle tuvalete oturup gösterebilirsiniz. 
  
  Bazı çocuklarda tuvalet eğitiminde ayaklarının yere basması da oldukça önemlidir. Bu durum güven ile alakalıdır. Güvensizliğe karşı alınmış her önlem çocuğunuz için daha sağlıklı olacaktır. Lazımlık kullanılarak eğitime başlanabilir veya başka bir alternatif olarak klozete takılan aparatlar olabilir. Klozete çocuk oturmak istemezse sakin olup isteğine kulak vermelisiniz. Israrcı olmamak süreci kolaylaştıracaktır. Klozete düşmekten korkuyor olabilir. Çocuklar kakalarını bedeninin bir parçaları olduğunu düşünerek gözyaşı dökebilir. Biraz zaman vermek gerekir. Bu durumda çocuğa sifona bastırılmamalıdır. Son olarak gündüzleri bez bağlamıyorsanız geceleri de aynı şekilde bez kullanmamalısınız. Bu süreç ile birlikte çocuğa bezin yerini göstermeniz ve sınırlı sayıda bir yere bez koymanız her bez kullanımında çocuğunuzdan istemenizde sürece katkı da bulunacaktır. Böylelikle çocuk bezin azaldığını kendi gözüyle görecektir. 
   


Not : Bu içerik yalnızca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve terapi sürecinin yerini kesinlikle tutmaz. Çocuğun psikolojik durum ve süreci yorucu ve zor geçiyor ise lütfen profesyonel yardım almayı hedefleyin.