Uzman Klinik Psikolog Kevser Baysal • 11 Ocak 2021 • 4 dakikada okunabilir

Bilişsel Davranışçı Terapi

   Birçok terapi ekolü vardır. Bu terapi ekolleri kuramlar çerçevesinde ilerler. Bunlardan biri de bilişsel davranışçı terapidir. Dünyada en çok tercih edilen bu terapi ekolü bilişler ve davranışlar üzerine odaklanarak tedaviyi gerçekleştirir. Hedeflenen ise tedavi de psikoterapötik yöntemlere uygun bir şekilde duygu, düşünce ve davranışları değiştirmektir.

Bilişsel Davranışçı Terapi

   Bilişsel davranışçı terapi duygu düşünce ve davranış üçlüsüne odaklanır. Zihnimizde anlamlandırdığımız olaylar karşısında duygu düşünceye sahip olup davranışı sergileriz. Düşünün ki akşam evinizde keyifli vakit geçirmek istediniz, yalnızsınız ve bir film açtınız.  Film izlerken kapının orada bir ses duydunuz. Ne yapardınız? Şu anda bu yazımı okuyan her birey farklı şekilde fikrini dile getiriyordur. Bir birey kapıya yönelirdim derken diğer birey film izlemeye devam ederdim diyebilir veya daha birçok fikir. Kapıya yönelecek olan kişinin düşüncesi kapıda yabancı biri olduğu ile alakalı olduğunu varsayalım. Bu düşüncesi endişeye neden olacaktır. İşte burada düşünce, duygu, davranış üçlüsünün birbirini nasıl etkilediğini görmek mümkündür. Her birey bu durumu farklı değerlendirir ve anlamlandırır. Burada dokunacağımız ilk yer düşünce olacaktır. Bir de şöyle düşünelim. Kişi, komşu kapıdadır şeklinde düşündüğünü var sayalım. Burada davranışı ne olacaktır? Filmi izlemeye devam edecektir. Her bireyin düşüncesi farklıdır. Daha işlevsel bir düşünceye sahip olması için bilişsel davranışçı terapi oldukça etkindir. 
 
   Ortalama olarak bir kişinin gün içerisinde zihninden 6 binden fazla düşünce geçtiği saptanmıştır. Bu düşüncelerin bazıları bazı durumlar karşısında oluşurken bazıları da istemsizce gelen düşüncelerdir. Kendiliğinden meydana gelen düşüncelere otomatik düşünce ismi verilir. Deneme sınavından düşük olan öğrencinin üniversite sınavını kazanamayacağım demesi buna örnektir. Kişilerin otomatik düşüncelerine duyguları eşlik eder. Ortama ve duruma aittir. Bilişsel davranışçı terapide düşüncelerden meydana gelen duygulara odaklanmasını istenerek etkileşim içinde olduğunu gösterilmiş olunur .Bu yüzden şimdi ve burada oldukça önemlidir. 
 
   Davranışlar öğrenerek kazanılır. Yeni davranışlar da öğrenme ve   pekiştirme ile kazanılabilir. Bu yüzden bu terapi ekolünde yeni kazanımlar elde etmek için ödevler mevcuttur. Bilişsel davranışçı terapinin amacı bireyin hayatında ki problemleri gözden geçirmesini sağlayarak düşünce şeklini incelemesi ve yeni davranış kazanmasıdır. Burada diğer hedeflenen ise problemlerin üstesinden gelmesi ve yeni bakış açısı kazanması sonucunda etkili stratejiler edinmesini sağlamaktır.  


Not : Bu içerik yalnızca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve terapi sürecinin yerini kesinlikle tutmaz. Psikolojik durumunuzu yönetme süreciniz yorucu ve zor geçiyor ise lütfen profesyonel yardım almayı hedefleyin.